Head of Sotogrande International School

Kearney, Jak

James Kearney
Head and CEO


Senior Leadership Team

Kevin-Stone

Kevin Stone
Head of Secondary School
Teacher of Physical & Health Education

Emma-Butler

Emma Butler
Head of Primary

Carmelo-Sanchez

Carmelo Sánchez
Head of IT

Charles-Debenham

Charles Debenham
Head of Boarding, Diploma Geography

Elizabeth-Halter

Elisabeth Halter
Head of Admissions

Enrique-del-Viso

Enrique del Viso Martín
Head of  Operations


Primary School

Maria Helena Azuara (Lynn)

Maria Helena Azuara (Lynn)
Early Childhood 2

Veronica Helou

Veronica Helou
Early Childhood 1

Encarni Sánchez Castillo

Encarni Sánchez Castillo
Early Childhood 1

Lisa Cahill

Lisa Cahill
Primary 1

Hiria Gutiérrez Ozores

Hiria Gutiérrez Ozores
Primary 2

Lucia Stagnetto

Lucia Stagnetto
Early Childhood 2

Tomas Brown

Tomas Brown
Primary 4

Marta Lamosa

Marta Lamosa
Early Childhood 2

Ysabella Sheppard-Capurro

Ysabella Sheppard-Capurro
Primary 1

Claire Casson

Claire Casson
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Debra McCormack

Debra McCormack
Primary 5

Miren Cournane

Miren Cournane
Primary 2

Gabi Craciun

Gabi Craciun
Primary 2

Cari Romans

Cari Romans
Specialists: ICT

Marta del Águila

Marta del Águila
PYP 3 homeroom teacher and ELD teacher

Laura Ruiz

Laura Ruiz
Primary 3

Lisa Clegg

Lisa Clegg
Primary 3

Eliza Cherry

Eliza Cherry
Primary 4

Carol Hartland

Carol Hartland
Primary 5

Kenny Romans

Kenny Romans
Primary 4

Matt Morton

Matt Morton
Primary 5

Donna Morrison

Donna Morrison
Primary 5

Charlotte Torregrosa

Charlotte Torregrosa
Primary 6

Sonia Avilés Muñoz

Sonia Avilés Muñoz
Leader of Learning, Spanish, PYP Spanish Teacher 

Lisa Reynolds

Lisa Reynolds
Primary 6

Christopher Cournane

Christopher Cournane
Deputy of Primary: Head of Pastoral and Data, Primary 6

Andrea Bennett Cáceres

Andrea Bennett Cáceres
Deputy of Primary: Head of Academics (PYP Coordinator), Primary 6

Ana Correro

Ana Correro
Spanish Teacher 

Magdalena Gárcia Merino

Magdalena Gárcia Merino
Spanish

Irene Jiménez Negrete

Irene Jiménez Negrete
Spanish

Marta Hernandez

Marta Hernandez 
Teacher of Spanish

Sara López

Sara López
Spanish Teacher 

Gemma Tocón Barroso

Gemma Tocón Barroso
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Lola Villa Carretero

Lola Villa Carretero
PE

Jorge Antunez

Jorge Antunez
Spanish

JANE CAMERON

Jane Cameron
Learning Support

Bartolomé Rondán

Bartolome rondan
PE

.

.

.


Teaching Assistants

Linda Campbell

Linda Campbell
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Maria Cano

María Cano
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Joanne Munday

Joanne Munday
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Janet Newman

Janet Newman
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Maureen Smith

Maureen Smith
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Claire Tosh

Claire Tosh
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Octavio Aldana

Octavio Aldana
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants

Danielle Lima

Danielle Lima
Specialist Support Teachers and Teaching Assistants


Secondary School

BELEN GONZALEZ

Belén González
Deputy Head of Secondary: MYP Coordinator, Teacher of Language Acquisition English

Emilie Bosson

Emilie Bosson
Teacher of Language Acquisition French

Juana Carrasco Gallego

Juana Carrasco Gallego
Leader of Learning in
Language Acquisition, Teacher Spanish

Lisa Kearney

Lisa Kearney
Leader of Learning: Science, Teacher of Science

Michael Cronin

Michael Cronin
Deputy Head of Secondary: Head of Pastoral Care Secondary, Teacher of Design

Alvaro Fernández Acosta

Álvaro Fernández Acosta
Teacher of PE

Gara Hernández

Gara Hernándezo
Community Project Coordinator, Teacher of Spanish Language Acquisition

Katherine Jenny Hoad

Katherine Jenny Hoad
Teacher of English

Mitzi Ingram

Mitzi Ingram
Teacher of English Language
Development

Jade Tattershall

Jade Tattershall
Teacher of English Language Development

jesus velez

Jesús Veléz
Teacher of I&S

Maria Florenzano

Maria Florenzano
Teacher of LOMCE and Spanish

Olaf Kievit

Olaf Kievit
Pastoral Leader: D2, Teacher of Science

Paul Lang

Paul Lang
Personal Project Coordinator, Teacher of Language Acquisition English

Diane Jones

Diane Jones
Teacher of DP Music

Katie Rowlands

Katie Rowlands
Teacher of Maths

Jennifer Liptrot

Jennifer Liptrot
GCP Coordinator, Teacher of Language Acquisition English, Teacher of Individuals and Societies

Ivan Moore

Ivan Moore
Pastoral Leader: M5, Teacher of Science

Jane McCann

Jane McCann
Public Speaking Coordinator, Teacher of English Language and Literature

Eva María García

Eva María García
Teacher of Spanish Language Acquisition

Javier Orozco

Javier Orozco
Sub Director Technica, Teacher of Spanish Language and Literature and LOMCE

Lourdes Villafranca

Lourdes Villafranca
Directora Technica, Teacher of Language and Literature Spanish

Jason Mungles

Jason Mungles
Head of University/Careers Guidence, Teacher of History

Lisa Mungles

Lisa Mungles
Leader of Learning: English Language Development, Teacher of English Language Development

Marre Nieman

Marre Nieman
Leader of Learning: PE, Teacher of PE

Margaret O’Farrell

Margaret O’Farrell
Teacher of Art

Roberta Conway

Roberta Conway
Teacher of Chemistry

Arianne Parkinson

Arianne Parkinson
Pastoral Leader: M1, Teacher of Maths

Maria Pinnock-Rolph

Maria Pinnock-Rolph
Teacher of Individuals & Societies

Peter Reichert

Peter Reichert
Leader of Learning in Design, Teacher of Design

Rocío Ruiz Burgos

Rocío Ruiz Burgos
Leader of Learning in
Language Acquisition, Teacher of Spanish

Caroline Cooney

Caroline Cooney
Teacher of Individuals and Societies

Lisa Stone

Lisa Stone
Leader of Learning: Language and Literature, Teacher of English Language and Literature

Pilar Urrestarazu

Pilar Urrestarazu
Teacher of English Language
Development

Susan Stafford

Susan Stafford
Teacher of English Language Development and Teacher of German

Paula Arqués

Paula Arqués
Learning Support

Kerry Wickersham

Kerry Wickersham
Head of Music, Teacher of Music

Tracey Willock Maes

Tracey Willock Maes
Pastoral Leader: D1, Teacher of Language and Literature English

Andrea Wiltshire

Andrea Wiltshire
Pastoral Leader: M3, Teacher of Science

Mark Woolley

Mark Woolley
TOK Coordinator, Teacher of Science

Darren Mortimer

Darren Mortimer
Pastoral Leader: M4, Teacher of Film

Noemi Escobar Correro

Noemi Escobar Correro
Lab Technician

Natalie Gowman

Natalie Gowman
Teacher of Science

Diana Szyperska

Diana Szyperska
Teacher of Individuals and Societies, TOK

Hélène Caillet

Hélène Caillet 
Deputy Head Secondary: IB Diploma Coordinator, Teacher of Language Acquisition Frenc

Eder Pascual

Eder Pascual
Teacher of Design, Teacher of Computer Science

Julie Ann Hilton

Julie Ann Hilton
Teacher of English

Yulia Knottenbelt

Yulia Knottenbelt
Teacher of Russian

Tim Knight

Tim Knight
Teacher of Maths

Tim Kirby

Tim Kirby 
Teacher of Design

Stephanie Laureyns

Stephanie Laureyns
Teacher of PE

Chris French

Chris French
Head of Academic Sports Programme

Sergio Castro Dominguez

Sergio Castro Dominguez
Teacher of Maths

Heidi Moyano Stradmann

Heidi Moyano Stradmann
Pastoral Leader M2, Teacher of Spanish and PE

Susan Davies

Susan Davies
Leader of Learning Support

Joel Bihary

Joel Bihary
Teacher of English Language Development

staff

Larisa Malikova
Boarding Supervisor

Laetitia Knight

Laetitia Knight
Teacher of English Language Acquisition

Maria José Franco Pereira

Maria José Franco Pereira
ELD(English Language Development)

Paul Teale

Paul Teale
Teacher of Maths

Isabel Marín

Isabel Marín
Teacher of Language and Literature Spanish

Joey Neale-Jennings

Joey Neale-Jennings
Teacher of Maths

Joe Cope

Joe Cope
Teacher of Science

Beth Fagan

Beth Fagan
Teacher of Psychology

Sasha Miljevic

Sasha Miljevic
Teacher of Art

Patrick Holgado

Patrick Holgado
Learning Support and boarding intern

Melissa Payne

Melissa Payne
Learning Support and boarding intern

Freya Lindley

Freya Lindley
Boarding house intern

Hannah Lindsell

Hannah Lindsell
PE and Boarding intern

.

.

.


Whole School Staff

Valentina Stirling Fernández

Valentina Stirling Fernández
The Kindred Project Coordinator

Jade Vidler

Jade Vidler
Deputy Housemistress, The Kindred Project

Sara Hagglof

Sara Hagglof
Librarian

Samantha Weaver

Samantha Weaver
Swimming Coach

Javier Gonzalez Cabello

Javier Gonzalez Cabello
Learning Support

Lynette Hillman

Lynette Hillman
School Nurse

Raquel Lozano Reyes

Raquel Lozano Reyes
School Nurse

Nuria Gomez

Nuria Gomez
School Counsellor

Henry Reyes González

Henry Reyes González
Reception Front Desk

Esther Liñan

Esther Liñan
Nutritionist

.

.


Support Team

Fabián Mateos Pérez

Fabián Mateos Pérez
Head of Maintenance

Christian Durán Vargas

Christian Durán Vargas
Network Manager

Adrián Mateo

Adrián Mateo
IT Support

Jose Manuel Pulpillo

Jose Manuel Pulpillo
IT Support

Francisco Berenguer Valadez

Francisco Berenguer Valadez
Maintenance & School Bus Driver

Juan Domingo Tello Alfaro

Juan Domingo Tello Alfaro
Maintenance & School Bus Driver

Serge Kasongo

Serge Kasongo
Maintenance & School Bus Driver

Pedro Lirio García

Pedro Lirio García
Maintenance & School Bus Driver

David Espinosa

David Espinosa
Maintenance

Juan Jose Delgado

Juan Jose Delgado
School Security

Andrés Sarria Valarino

Andrés Sarria Valarino
School Security

staff

Grelis Arias
Maintenance


Legal & Administration

Covadonga Basagoiti

Covadonga Basagoiti
Product Manager

Maria Rodriguez

Maria Rodriguez
HR Coordinator

Érica del Manzano

Érica del Manzano
Events and Trips Coordinator

Ana Maria Cazorla

Ana Maria Cazorla
Senior Admissions Officer

Marta Morillo Llorca

Marta Morillo Llorca
Admissions Assistant

.

.

.