Head of Sotogrande International School

James Kearney
Head and CEO

Senior Leadership Team

Kevin Stone
Head of Secondary School
Teacher of Physical & Health Education

Emma Butler
Head of Primary

Carmelo Sánchez
Head of IT

Charles Debenham
Head of Boarding, Diploma Geography

Elisabeth Halter
Head of Admissions

Enrique del Viso Martín
Head of  Operations

PRIMARY SCHOOL

Maria Helena Azuara (Lynn)
Early Childhood 2

Veronica Helou
Early Childhood 1

Encarni Sánchez Castillo
Early Childhood 1

Lisa Cahill
Primary 1

Hiria Gutiérrez Ozores
Primary 2

Lucia Stagnetto
Early Childhood 2

Tomas Brown
Primary 4

Marta Lamosa
Early Childhood 2

Ysabella Sheppard-Capurro
Primary 1

Claire Casson
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Debra McCormack
Primary 5

Miren Cournane
Primary 2

Gabi Craciun
Primary 2

Cari Romans
Specialists: ICT

Marta del Águila
PYP 3 homeroom teacher and ELD teacher

Laura Ruiz
Primary 3

Lisa Clegg
Primary 3

Eliza Cherry
Primary 4

Carol Hartland
Primary 5

Kenny Romans 
Primary 4

Matt Morton
Music

Donna Morrison
Primary 5

Charlotte Torregrosa
Primary 6

Sonia Avilés Muñoz
Leader of Learning, Spanish, PYP Spanish Teacher 

Lisa Reynolds
Primary 6

Christopher Cournane
Deputy of Primary: Head of Pastoral and Data, Primary 6

Andrea Bennett Cáceres
Deputy of Primary: Head of Academics (PYP Coordinator), Primary 6

Ana Correro
Spanish

Magdalena Gárcia Merino
Spanish

Irene Jiménez Negrete
Spanish

Marta Hernandez 
Teacher of Spanish

Sara López
Spanish

Gemma Tocón Barroso
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Lola Villa Carretero
PE

Fiona Clarkson
Teacher of English Language Development

Jane Cameron
Learning Support

Bartolome rondan
PE

Antunez-Jorge

Jorge Antunez
Spanish

TEACHING ASSISTANTS

Linda Campbell
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Staff List

María Cano
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Joanne Munday
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Janet Newman
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Maureen Smith
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Claire Tosh
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Octavio Aldana
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

Danielle Lima
Specialist Support Teachers and Teaching Asssitants

SECONDARY SCHOOL

Belén González
Deputy Head of Secondary: MYP Coordinator, Teacher of Language Acquisition English

Emilie Bosson
Teacher of Language Acquisition French

Juana Carrasco Gallego
Leader of Learning in
Language Acquisition , Teacher Spanish

Lisa Kearney
Leader of Learning: Science, Teacher of Science

Michael Cronin
Deputy Head of Secondary: Head of Pastoral Care Secondary, Teacher of Design

Álvaro Fernández Acosta
Teacher of PE

Gara Hernández
Community Project Coordinator, Teacher of Spanish Language Acquisition

Katherine Jenny Hoad
Teacher of English

Mitzi Ingram
Teacher of English Language
Development

Jade Tattershall
Teacher of English Language Development

Jesús Veléz
Teacher of I&S

Maria Florenzano
Teacher of LOMCE and Spanish

Olaf Kievit
Pastoral Leader: D2, Teacher of Science

Paul Lang
Personal Project Coordinator, Teacher of Language Acquisition English

Diane Jones
Teacher of DP Music

Katie Rowlands
Teacher of Maths

Jennifer Liptrot
GCP Coordinator, Teacher of Language Acquisition English, Teacher of Individuals and Societies

Ivan Moore
Pastoral Leader: M5, Teacher of Science

Jane McCann
Public Speaking Coordinator, Teacher of English Language and Literature

Eva María García
Teacher of Spanish Language Acquisition

Javier Orozco
Sub Director Technica, Teacher of Spanish Language and Literature and LOMCE

Lourdes Villafranca
Directora Technica, Teacher of Language and Literature Spanish

Jason Mungles
Head of University/Careers Guidence, Teacher of History

Lisa Mungles
Leader of Learning: English Language Development, Teacher of English Language Development

Marre Nieman
Leader of Learning: PE, Teacher of PE

Margaret O’Farrell
Teacher of Art

Roberta Conway
Teacher of Chemistry

Arianne Parkinson
Pastoral Leader: M1, Teacher of Maths

Maria Pinnock-Rolph
Teacher of Individuals & Societies

Peter Reichert
Leader of Learning in Design, Teacher of Design

Rocío Ruiz Burgos
Leader of Learning in
Language Acquisition, Teacher of Spanish

Caroline Cooney
Teacher of Individuals and Societies

Lisa Stone
Leader of Learning: Language and Literature, Teacher of English Language and Literature

Pilar Urrestarazu
Teacher of English Language
Development

Susan Stafford
Teacher of English Language Development and Teacher of German

Paula Arqués
Learning Support

Kerry Wickersham
Head of Music, Teacher of Music

Tracey Willock Maes
Pastoral Leader: D1, Teacher of Language and Literature English

Andrea Wiltshire
Pastoral Leader: M3, Teacher of Science

Mark Woolley
TOK Coordinator, Teacher of Science

Darren Mortimer
Pastoral Leader: M4, Teacher of Film

Noemi Escobar Correro
Lab Technician

Natalie Gowman
Teacher of Science

Diana Szyperska
Teacher of Individuals and Societies, TOK

Hélène Caillet 
Deputy Head Secondary: IB Diploma Coordinator, Teacher of Language Acquisition French

Eder Pascual
Teacher of Design, Teacher of Computer Science

Julie Ann Hilton
Teacher of English

Yulia Knottenbelt
Teacher of Russian

Tim Knight
Teacher of Maths

Tim Kirby 
Teacher of Design

Stephanie Laureyns
Teacher of PE

Chris French
Head of Academic Sports Programme

Sergio Castro Dominguez
Teacher of Maths

Heidi Moyano Stradmann
Pastoral Leader M2, Teacher of Spanish and PE

Susan Davies
Leader of Learning Support

Joel Bihary
Teacher of English Language Development

Larisa Malikova
Boarding Supervisor

Laetitia Knight
Teacher of English Language Acquisition

Maria José Franco Pereira
ELD(English Language Development)

Paul Teale
Teacher of Maths

Isabel Marín
Teacher of Language and Literature Spanish

Joey Neale-Jennings
Teacher of Maths

Joe Cope
Teacher of Science

Beth Fagan
Teacher of Psychology

Sasha Miljevic
Teacher of Art

Patrick Holgado
Learning Support and boarding intern

Melissa Payne
Learning Support and boarding intern

Freya Lindley
Boarding house intern

Hannah Lindsell
PE and Boarding intern

WHOLE SCHOOL STAFF

Valentina Stirling Fernández
The Kindred Project Coordinator

Jade Vidler
Deputy Housemistress, The Kindred Project

Sara Hagglof
Librarian

Samantha Weaver
 Swimming Coach

Javier Gonzalez Cabello
Learning Support

Lynette Hillman
School Nurse

Carmen Vargas
School Nurse

Nuria Gomez
School Counsellor

Henry Reyes González
Reception Front Desk

Esther Liñan
Nutritionist

SUPPORT TEAM

Fabián Mateos Pérez
Head of Maintenance

Christian Durán Vargas
Network Manager

Adrián Mateo
IT Support

Jose Manuel Pulpillo
IT Support

Francisco Berenguer Valadez
Maintenance & School Bus Driver

Juan Domingo Tello Alfaro
Maintenance & School Bus Driver

Serge Kasongo
Maintenance & School Bus Driver

Pedro Lirio García
Maintenance & School Bus Driver

David Espinosa
Maintenance

Juan Jose Delgado
School Security

Andrés Sarria Valarino
School Security

Grelis Arias
Maintenance

 LEGAL & ADMINISTRATION

Olga Francis
HR Officer

Covadonga Basagoiti
Product Manager

Maria Rodriguez
HR Coordinator

Érica del Manzano
Events and Trips Coordinator

Ana Maria Cazorla
Senior Admissions Officer

Marta Morillo Llorca
Admissions Assistant

Juan Carlos Quirós Caballero
Graphic Designer,
Marketing

Lidia Benitez
SEO, SEM & Web Manager, Digital Marketing,
Photographer & videographer

Sotogrande International School

You find here quick links with useful information about our school.

Sotogrande International School

Please contact us at info@sis.gl and we'll get in touch as soon as possible.